Η Στούπα είναι ένα παραθαλάσιο χωριό της Μεσσηνιακής Μάνης,που απέχει 45 χιλιόμετρα από την Καλαμάτας και 55 χιλιόμετρα από το αεροδρόμιο. Είναι ένα χωριό που γοητεύει τους επισκέπτες όλες τις εποχές του χρόνου, παρασύροντάς τους να κάνουν την Στούπα μόνιμο προορισμό τους .Το καλοκαίρι η θάλασσα και η καθαρή αμμουδιά είναι πρόκληση για τους λάτρεις του υγρού στοιχείου.Η Στούπα διαθέτει δύο παραλίες, την παραλία της Στούπας και την παραλία της Καλόγριας.
Η δύση του ήλιου κάθε βράδυ βάφει με τα πιο όμορφα χρώματα την θάλασσα, το χωριό στην καλύτερή του ώρα. Ώρα για ειδυλλιακές φωτογραφίες, για περίπατο στην παραλία ή έως την κοντινή παλιά Στούπα, το σημερινό Λεύκτρο. Η Μεσσηνιακή Μάνη, μοναδική τοποθεσία άγριας ομορφιάς, με στοιχεία της τους αγέρωχους πύργους ιδιαίτερης αρχιτεκτονικής και τις βυζαντινές εκκλησίες, που σηματοδοτούν την συνεχή πορεία του αδούλωτου τόπου. Με αφερηρία την Στούπα μπορείτε να επισκεφθείτε τα γραφικά χωριουδάκια της Μεσσηνιακής και της Λακωνικής Μάνης ( Βάθεια), το φαράγγι του Βυρού και του Ριντόμου καθώς και το δάσος της Βασιλικής στον Ταύγετο. Η περιοχή προσφέρεται για ορειβασία και ποδήλατο, όλων των βαθμών δυσκολίας.Μην παραλείψετε να επισκευθείτε τα σπήλαια Διρού, τον Μυστρά, την Ολυμπία,την Αρχαία Μεσσήνη, την Πύλο, τη Μεθώνη και την Κορώνη. |
Stoupa is a seaside village located in Messinian Mani, 45 km from the city of Kalamata and 55km from the airport. An enchanting village that charms the visitors all year round, drawing them back year after year. In the summer the sea and the sandy beaches tempt all lovers of the sun and the sea. The area has two beaches, Stoupa and Kalogria.
Every evening the sunset tints the sea with the most marvellous colours – the best time of the day for the village. It is a time for taking idyllic photos, strolling on the beach or walking to the nearby picturesque village of Lefktron. Messinian Mani, is a unique place of wild beauty with dominant elements, the imperious towers of Mani are of a unique architectural design while the Byzantine Churches signify the continuous historical presence of the untamed locality. Starting from Stoupa, you can visit the small scenic villages of Mani as well as Viros and Rindomos gorges and Vasiliki forest in the Taygetos mountains. The area also offers mountaineering, walks and cycling of all grades. Finally, it is worth while to visit Diros Caves, Mystras, Olympia, Ancient Messini, Pylos, Methoni, Koroni, Vathia and obviously, it is of interest to have a day trip to inner Mani (i.e. Mesa Mani) to the panoramic war towers with their impressive architecture. |